Bądź na bieżąco!Zapisz się do naszego newslettera
i ciesz się najnowszymi informacjami
z Twojego regionu.

Od dziś będziesz wiedział(a) wszystko to, co dzieje się interesującego nie tylko w Twoim sołectwie lecz także w całej Twojej okolicy. Nie zwlekaj, zapisz się już teraz!

zapisz się
Bądź na bieżąco!
zapisz się Zapisz się do naszego newslettera i ciesz się najnowszymi informacjami z Twojego regionu.
DZIŚ:
niedziela,14 kwietnia
Imienieny:
Julianna, Justyna, Walerian
dziś
pogoda_1
°C
jutro
pogoda_2
°C
Wyznacz trasę swojej podróży
1
2
Szlaki turystyczne
obrazek
ŚLADAMI PODKOWY WIELKOPOLSKA PODKOWA

Długość trasy: 125 km

Szlak można podzielić na pięć odcinków.

Szlak górskiej ścieżki
Rokosowo – Pudliszki - Żychlewo - Wymysłowo - Posadowo - Ludwinowo
Długość trasy: 20 km
Ten odcinek wędrówki rozpoczyna się w Rokosowie, dalej prowadzi w stronę Pudliszek, przez Żychlewo, Wymysłowo, Posadowo i kończy się wypoczynkiem w Ludwinowie, w gospodarstwie agroturystycznym „Bajka”.
Osobliwością tego fragmentu jest krajobraz przypominający beskidzkie ostępy.

Szlak wiatraka Franciszka
Ludwinowo – leśnictwo Siedlec – Babkowice – Pępowo – Czeluścin – Rębiechów – Smolice – Długołęka
Długość trasy: 26 km

Wędrówka rozpoczyna się w Ludwinowie, skąd trasa wiedzie w stronę leśnictwa Siedlec, a dalej do Babkowic i Pępowa. Z Pępowa szlak prowadzi do Czeluścina i Rębiechowa, a dalej do Smolic. Odcinek ten kończy się we wsi Długołęka.

Szlak nad piękną Orlą
Długołęka – Kobylin – Piskornia – Zaborowo – Janowo – Jeziora –Poradów – Ostoje - Zaorle
Długość trasy: 29 km

Z Długołęki trasa wiedzie początkowo szosą w stronę Kobylina, następnie przez pola i lasy do wsi Piskorni, a dalej do Zaborowa i Janowa. Ciekawą miejscowością na szlaku jest Jutrosin, z kościołem pw. św. Elżbiety słynącym z witraży Józefa Mehoffera i polichromii Antoniego Procajłowicza.
Dalej trasa wiedzie do Jezior, a etap kończy się wypoczynkiem w Zaorlu.

Szlak hodowców koni
Zaorle – Sowy – Pakosław – Golejewo – Chojno – Niemarzyn – Goruszki
Długość trasy: 22 km

Z Zaorla szlak prowadzi do wsi Sowy, a następnie do Pakosławia. Kolejnym etapem wędrówki jest wieś Golejewo, skąd należy zmierzać w stronę słynącego z końskich tradycji Golejewka. Dalej ten odcinek szlaku wiedzie w stronę Chojna, a następnie przez Niemarzyn do Goruszek, na „przedpolach” Miejskiej Górki.

Szlak czarnego bociana
Goruszki – Miejska Górka – Zakrzewo – Antoniewo – Kawcze - Sarbinowo - Rokosowo
Długość trasy: 22 km

Z Goruszek szlak prowadzi początkowo w stronę szosy Miejska Górka – Rawicz, a dalej przez malownicze tereny polne i leśne do wsi Zakrzewo. Kolejne miejscowości na tym odcinku to Antoniewo, Kawcze (z eklektycznym pałacem z II połowy XIX wieku, stylizowanym na włoską rezydencję miejską), Sarbinowo i Rokosowo, gdzie szlak się kończy.

ZIEMIAŃSKI SZLAK ROWEWY

Ziemiański Szlak Rowerowy (ZSR) prowadzi z Poznania do południowej części województwa wielkopolskiego, gdzie tworzy pętlę. Długość trasy od Mosiny do rozwidlenia koło wsi Słonin wynosi 23 km. Dalsza trasa prowadząca do wsi Pakosław na granicy z województwem dolnośląskim ma dwa warianty (połączone tworzą pętlę): przez Leszno 107 km, a przez Gostyń 115 km (co łącznie daje 245 km szlaku).

Za punkt początkowy szlaku można także przyjąć Poznański Węzeł Rowerowy znajdujący się na brzegu jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Stamtąd należy jechać znakowanym szlakiem czerwonym szlak rowerowy czerwony (łącznik Pierścienia Rowerowego Dookoła Poznania "Wzdłuż Warty do Wielkopolskiego Parku Narodowego") o długości 29 km.

Trasa wiedzie m.in. przez:

Mosina, Czempiń,
Racot, Kościan, Osieczna, Leszno, Rydzyna, Rawicz, Miejska Górka, Pakosław,
Krzywiń, Lubiń, Gostyń, Pępowo, Kobylin, Jutrosin, Pakosław
a także Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego.

Nazwa szlaku nawiązuje do licznych dworów ziemiańskich, które można zobaczyć na jego trasie. Szlak został oznakowany w 2004 roku. Należy do Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Przebieg szlaku pokrywa się częściowo z przebiegiem międzynarodowego szlaku EuroVelo 9 (Szlak bursztynowy).

TRASA EUROVELO

System EuroVelo to 12 europejskich turystycznych tras rowerowych. Trasy te obsługują dalekodystansową, międzynarodową turystykę rowerową, ale służą także lokalnym społecznościom i regionom. Ich odcinki przecinające poszczególne miasta mogą i powinny obsługiwać lokalny ruch rekreacyjny, umożliwiając bezpieczne weekendowe wyjazdy poza miasto, a także regionalną turystykę rowerową.

Linia nr 9, zwana Szlakiem Bursztynowym, przebiega przez Powiat Gostyński. Szlak ten biegnie od Gdańska nad Bałtykiem w Polsce przez Czechy do Austrii, dalej do Słowenii i kończy się w Puli nad Adriatykiem w Chorwacji.
Odcinek przebiegający przez Powiat Gostyński, łączący Poznań z Wrocławiem, liczy prawie 40 km. Trasa częściowo pokrywa się z Ziemiańskim Szlakiem Rowerowym, przebiega między innymi przez takie miejscowości naszego powiatu jak: Kołaczkowice, Skoraszewice, Gębice, Pępowo, Domachowo, Bodzewo, Grabonóg, Gostyń.


Komentarze
Nie ma jeszcze komentarzy
Dodaj komentarz

UWAGA! Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych użytkowników. ZALOGUJ SIĘ | ZAREJESTRUJ SIĘ